SAMSUNG C24F390FHM 24 inch VA LED Full HD Curved Monitor With 60Hz, AMD Free Sync and HDMI VGA Black
SKU: C24F390FHM
Brand: Samsung
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts on all Apple devices up to 20%
Sale_coupon_15
6.064,00 EGP
Out of stock
Out of stock
12 People watching this product now!
Payment Methods:
Description
Highlights
  • Equipped with USB ports for viewing content from devices with USB interfaces
  • Integrated HDMI interfaces offer a variety of options for video and audio transmission
  • Offers multiple picture preset modes for a convenient viewing experience
  • Deeper screen curve will fully immerse you in all your multimedia content
OverviewOffering best in class 3000: 1 contrast ratio, the Samsung C24F390FHM 23.5inch curved monitor delivers vibrant visuals. The screen produces deeper black and brilliant whites, thanks to the inclusion of Samsung’s VA panel technology. The display features a deeply curved design that minimizes light leakage from the screen edges and makes sure that uniform blacks are delivered across the entire viewing area of the monitor. The monitor incorporates AMD FreeSync feature that syncs image refresh rate with image frame rate for a glitch free gameplay. Weighing only 3.3kg, the monitor comes with an HDMI port and has a viewing angle of 178 degrees.|Physical Features|Key Features|24 inch|Curved LED|1 HDMI|Viewing Angle (H/V): 178 / 178|3.3 Kg|Enhanced Viewing Comfort|Sleek Design|Eco Saving Curved Screen- Yes, Eye Saver Mode- Yes, Response Time- 4ms, Brightness- 250cd/m2
Monitors Features
Aspect Ratio
16:9
Monitor Size
24
Panal Type
VA
Refresh Rate
60 HZ
Response Time
4 Ms
Screen Curvature
1800R
Product Type
  • FHD
Resolution
1920 x 1080
Flicker Free
Yes
I/O Ports
2 x HDMI 1 x DP 1 x Headphone
Dimensions
618.0 x 166.0 x 394.0 mm